help me with my homework

1.RTÜRK Sansürüne karşı Meyve Formülü

Leyla ve Mecnun Erik

Leyla ile Mecnun Erik

Leyla ile Mecnun RTÜRK’teki sansüre takılmamak için kimse alkol kullanmazdı, kahramanlarımız hüzünlendikçe ve efkarlandıkça ‘incire, eriğe, üzüme’ dalarlardı. Akşam 10’dan itibarende meyve satışı yasaklanırdı.

2.Sigaraları sakızdı.

Sigara

Sakız

Sigara içmez sakız çiğnerlerdi, ‘kapalı alanda sakız çiğnemek’ yasaktı.

3. IMDB’de Rekor kırdı.

Leyla ve Mecnun

Leyla ve Mecnun

IMDb’nin ‘gelmiş geçmiş en çok sevilen diziler’ anketinde Leyla ile Mecnun, fanatiklerinin reyleriyle House ve Lost gibi dizileri geçip ilk 10’a girmişti.

4. İngilizce Altyazı ile de İzlenim Aldı.

Yavuz ve Mecnun*

Yavuz ve Mecnun*

Fanatiklerinin reyleriyle 10 üzerinden 9.3 puan alarak HouseLost, Spartacus gibi dev bütçeli dizileri geride bırakıp 9’uncu olan Leyla ile Mecnun bir anda dünyanın dikkatini çekmişti. Dizi, yabancı paylaşım sitelerinde İngilizce altyazıyla izlenim almaya başladı.

5. Anne Sansürü

Leyla ile Mecnun Sansür

Leyla ile Mecnun Sansür

Küfürleri ‘damacana’, ‘duş perdesi’ gibi biplenemez türdendi. Beddualara da senaristin annesinden sansür gelmiş, o yüzden “Allah belanı versin”in yerini “Tuttuğun taktım küme düşsün”, “Çanak antenin ters dönsün” gibi sevimli beddualar almış.

6. Sette Yaşanan Dövüş

Gif1*

Gif1*

İlk sezonda Mecnun ile Leyla’nın saadeti, sette yaşanan bir dövüş hasebiyle yarım kaldı. Ezgi Asaroğlu ile daha önceki sevgilisi Arda rolündeki Ushan Çakır’ın dövüşü neticesinde iki oyuncu da, Çakır’ı “azmettirdiği” iddiasıyla olaya isimi karışan Beste Bereket de 30’uncu bölümde diziden ayrıldılar.

7. Leyla the Band

Leyla The Band

Leyla The Band

Müzikleri de bayağı sevilen dizimizin ekranlara vedasından sonra karakterlerimiz Leyla the Band isimli şarkı grubuyla sevenleriyle bir araya gelmeye devam etti.

Vokalde Ali Atay (Mecnun), davulda Onur Ünlü (yönetmen), bas gitarda Serkan Keskin (İsmail Abi), klavyede Osman Sonant (Yavuz), gitarda Fırat İkisivri, perküsyonda Sarp Aydınoğlu (Benjamin) ve klarnette Sarper Aksoy’dan oluşuyor.

8. İlk şarkıları

Yokluğunda“yı Leyla ile Mecnun içerisinde ve Youtube üzerinden yayınlamıştır. Bu şarkı YouTube’da 100 milyondan fazla tıklanmış ve 2013 seneninde Türkiye‘de en çok izlenilen video klipler arasına girmiştir ve hala daha izlenmeye devam ediyor.

9. Neden Yayından Kaldırıldı?

Leyla ile Mecnun Veda

Leyla ile Mecnun Veda

“Yayıncı tüm kuruluşlarda olduğu gibi TRT’de de bir programın yayından kaldırılmasında izlenme oranları, programın fiyatı, program/ekip farklıkları, yayın akışları gibi hususlar dikkate alınıyor. ‘Leyla ile Mecnun’un yayından kaldırılmasında da bu kriterler tesirli olmuş.” şeklinde bir izah yapılsa da ‘Gezi Parkı‘ eylemine destek olduğu gerekçesi hasebiyle kaldırıldığı şeklinde spekülasyonlara kapı aralamıştır.

10. Aslında Mecnun

Mecnun

Mecnun

Mecnun, ilkokul senelerinde trafik kazası geçiren ve kaza nihayetinde felç kalan bir çocuktur.

11. Leyla

Leyla

Leyla

Dizideki Leyla karakteri, Mecnun’un felç olmadan önce okulda aşık olduğu kızın ismidir. Leyla’yı tam olarak anımsayamadığı için dizide dört değişik Leyla bulunmuştur. Leyla karakterinin daimi değişmesinin bir başka nedeni ise Mecnun’un televizyondan izlediği dizilerde gördüğü kadın karakterlerdir. Bu karakterlere aşık olduğu için kafasında Leyla’yı gördüğü oyunculara benzetmiştir.

12. Erdal Bakkal

Erdal Bakkal

Erdal Bakkal

Erdal Bakkal karakteri gerçekte babasının Mecnun’a yemek yedirmeye çalışırken Mecnun‘un gözüne ilişen tuzluktur.

13. İsmail Abi

İsmail Abi

İsmail Abi

Dizideki İsmail Abi karakteri, Mecnun’un yatağının hemen karşısında duran akvaryumdaki Japon balığıdır. Bu balık renklidir, İsmail Abi karakterinin renkli giyinme sebebi de budur. Mecnun’un babası akvaryuma bir balık daha koymuş fakat balık sonrası gün can vermiştir. Bu yüzden Mecnun, İsmail Abi karakterini sürekli hüzünlü olarak hayal etmiştir.

14. Yavuz

Yavuz

Yavuz

Yavuz karakteri geceleri pencereden içeri süzülen ağaç dallarının gölgesidir. Bu gölgeler yalnızca geceleri geldiği, siyah olduğu ve camdan göründüğü için Mecnun bu gölgeyi kafasında bir hırsız olarak hayal eder. Dizide Yavuz karakteri çoğunlukla kapı yerine pencerelerden eve girer.

15. Ak Sakallı Dede

Ak Sakallı Dede

Ak Sakallı Dede

Ak Sakallı Dede karakteri ise Mecnun’a yapılan aşı, şırınga ise Ak Sakallı Dede’nin asasıdır. Ak Sakallı Dede, Mecnun’un vücudundaki mikroplarla başka bir deyişle Kabus’la savaşır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar